Jak připravit dům na zimu – 2. část

1. Kontrola a údržba venkovního osvětlení
Když se večer začne dříve stmívat, zatoužíte po funkčním venkovním osvětlení. Zvažte také osvětlení cesty před domem a osvětlení dvorku, terasy nebo verandy. Nejdříve si otestujte funkčnost vypínačů a žárovek.

Prasklé žárovky nahraďte energeticky úspornými s dlouhou životností. Vyplatí se také investovat do kvalitního automatického časovače venkovního osvětlení. Ušetříte tak v platbách za elektřinu. Hezky osvětlený dům působí útulněji a odrazuje nezvané hosty.

2. Vyčistěte okapy
S koncem podzimu, poté, co stromy shodí všechno nebo většinu listí, je důležité nezapomenout na čištění okapů. Není to sice zrovna ta nejoblíbenější činnost, ale napadané listí může ucpat okapy kolem střechy. To může mít za následek plísně, napadení hmyzem a problémy se střechou. Není od věci okapy zkontrolovat, i když na svém pozemku žádné stromy nemáte. Silný vítr do nich může nafoukat nežádoucí věci, a také v nich můžete nalézt mrtvolky různé havěti.

Pokud necháte okapy ucpané, nebudou odvádět dešťovou vodu od domu, což je jejich primárním účelem. Vyčištěním zabráníte tomu, aby voda přes okraje okapů přetékala a poškozovala základy, exteriér nebo dokonce interiér vašeho domu.

3. Oprava prasklin na příjezdových cestách, chodnících a v základech
Trhliny na příjezdových cestách, chodnících a v základech vašeho domu by se mohli zhoršit během zimy, kdy do nich pravděpodobně pronikne voda, která zamrzne a způsobí jejich rozšíření. Zabránit tomu můžete tak, že k vyplnění všech prasklin použijete asfaltovou nebo betonovou záplatovací hmotu. Pokud se na tento úkol nebudete sami cítit, vyhledejte odbornou pomoc.

4. Vyčistěte komín
Nezapomeňte před zimou vyčistit komín. K tomu budete pravděpodobně potřebovat kominíka, který komín zkontroluje a vyčistí za vás. Vyčistí komín od kreozotu – hořlavých zbytků kouře, plynů a částic z loňska – a odstraní případné překážky, jako je listí, klacky nebo nečistoty, které brání správnému odvodu kouře z komína. Zkontroluje také případné poškození komína, které by mohlo způsobit jeho nefunkčnost.

5. Příprava topného systému
Není od věci si čas od času nechat zkontrolovat topný systém topenářem. Můžete tak předejít tomu, že vám radiátory nebo kotel během tuhých mrazů vypoví službu. Radiátory je také třeba odvzdušnit, což spočívá v otevření ventilu v horní části jednotky a uvolnění zachyceného vzduchu a vody.

Pokud je vypouštění radiátoru a kontrola stavu topné jednotky mimo vaši kutilskou komfortní zónu pak si raději najděte odborníka, který tento úkol za vás zvládne.

6. Zkontrolujte baterie v detektorech kouře a oxidu uhelnatého
Pokud si z našeho seznamu podzimní údržby hodláte odškrtnout pouze jeden úkol, tak si buďte jisti, že to bude právě tento. Vzhledem k tomu, že podzim a zima jsou sezónou všemožných krbů a ohřívačů, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda vaše detektory kouře a oxidu uhelnatého správně fungují. Detektory jsou vaší první obrannou linií v případě, že váš krb nemá správné odvětrávání nebo selže váš plynový ohřívač vody, ze kterého začne do vašeho domova unikat smrtelně nebezpečný oxid uhelnatý.

Vezměte si žebřík a zkontrolujte všechny detektory ve svém domě. Vyměňte všechny vybité nebo chybějící baterie a otestujte zařízení, abyste se ujistili, že vše funguje správně pro případ nouze.

7. Opravte těsnění okenních a dveřních křídel
Škvíry kolem oken a dveří mohou propustit studený vzduch dovnitř a uvolnit spoustu cenného a draze ohřátého vzduchu ven. Utěsnění oken a dveří pomocí těsnění vám může ušetřit nemalé peníze za vytápění a zajistí, že teplota ve vašem domě bude přesně taková, jakou chcete. Navíc jde o úpravu, kterou pravděpodobně zvládnete zrealizovat i sami.

Předchozí článek: Jak připravit dům na zimu – 1.část