Období podzimu je nejvhodnější doba na to, abyste připravili svůj dům na příchod zimy. Nabízíme vám seznam aktivit, které byste neměli opominout.
1. Shrabejte listí na zahradě a kolem domu
Pokud se vám listí na zahradě a v okolí domu rychle hromadí, jeho shrabání pomůže udržet trávník zdravý a navíc zabráníte možnému uklouznutí poté, co studené počasí sebou přinese ranní mrazíky.
Silnější vrstva opadaného listí může být pro váš opečovávaný trávník škodlivá. Tráva pod listím přichází o kyslík a sluneční světlo, což ji může oslabit a případně i zahubit. Shrabanou trávu navíc můžete využít pro výrobu vlastního kompostu, který se bude hodit v příštím vegetačním období. Z listí lze vyrobit báječný mulč a skvělý kompost. Spadané listí můžete také zpracovat sekačkou na trávu. V půdě se nasekané listí rozloží a poskytne vaší trávě potřebné živiny.
2. Vysaďte travní semeno
Začátek podzimu, ideálně 45 dní před prvními mrazy, je idální dobou pro výsadbu travního semene. Před samotnou výsadbou je dobré se zamyslet nad tím, jakou charakteristiku osazovaná plocha má. Je slunná nebo spíše zastíněná? Je spíše suchá nebo vlhká? Je půda písčitá nebo jde o kvalitní zeminu? Po zvážení různých faktorů si následně zvolíte správný druh osiva. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte vše zkonzultovat s odborníkem.
3. Čištění a uskladnění zahradního nebo venkovního nábytku
Vzhledem k tomu, že u nás jsou zimy příliš chladné na to, abychom si užívali zimní posezení na terase, tak se ujistěte, že jste nábytek na zahradě nebo pod pergolou sbalili ještě dříve, než nastal pokles teplot. Důkladně nábytek omyjte, abyste odstranili špínu či případně plíseň a po osušení jej uložte do garáže, volné kůlny nebo sklepa, dokud nenastane čas jej opět se vší slávou vynést ven do teplejšího počasí.
4. Vypněte venkovní přívod vody
Vypnutí přívodu vody, včetně zavlažovacího systému a všech venkovních ventilů, by mělo být poměrně jednoduché. Vypnutí venkovního přívodu vody je obzvláště důležitým úkolem i v tom případě, kdy je potrubí izolované. Opatrnosti není nikdy dost. Jakmile na podzim a v zimě klesnou teploty, může voda, která zůstane ve venkovních trubkách a kohoutcích zamrznout a poškodit potrubí. Výsledkem může být například zaplavení sklepa vodou a následné finanční a logistické problémy.
Nezapomeňte ani na zahradní hadice. Vypusťte je a přeneste je do sklepa nebo na jiné místo s kontrolovanou teplotou v interiéru. Pokud to neuděláte, může zbytková voda v hadicích zamrznout a hadice prasknout. Na jaře byste si pak museli pořídit nové.
5. Přeneste rostliny, kterým nesvědčí chlad
Některé rostliny jsou sice mrazuvzdorné, jiné však nejsou určeny k tomu, aby přežily nižší teploty. Před přenesením rostlin dovnitř zkontrolujte, v jakém stavu je kořenový systém. Rostliny se zdravými kořeny vám v jarním obdobím po opětovném přesazení rychleji zakoření.
Před přenesením rostlin dovnitř je příliš nezalévejte. Zalejte je až poté, co budou mít 2-3 dny na to, aby se asimilovaly na nové vnitřní prostředí. I poté je zalévejte opatrně. Mějte na paměti, že přemístění rostlin do interiéru obvykle znamená, že mohou trpět nedostatkem světla. Snažte se je proto umístit na stálé místo, kde budou mít dostatek slunečního světla.
Dobrým způsobem jak předejít každoroční kalvárii se záchranou rostlin před mrazem je zamyšlení se nad tím, které rostliny snesou mráz a které ne. A tomu přizpůsobit nákup vhodných odrůd.
6. Oprava vnějšího nátěru
Šikovnější se do oprav nátěru exteriérových stěn pustí sami, ostatní si mohou pozvat malíře. Pokud se rozhodnete pustit se do práce sami, identifikujte nejdříve v nátěru poškozená místa. V případě, že je povrch hladký, lze jej ihned přetřít, pokud se však barva původního nátěru už odlupuje, tak ji raději ihned odstraňte smirkovým papírem. Povrch musí být zcela čistý, aby nový nátěr nezachytil nečistoty, plísně, pyl nebo jiné nežádoucí částice. Po nanesení základního nátěru jej nechte zaschnout a poté plochu natřete ještě jednou.
Pokračování: Jak připravit dům na zimu – 2. část